Vlastní domeček nebo rekonstrukce staré ruiny

Jeden velký důvod, proč chceme dům, je naše soukromí. V panelovém domě slyšíme vše, není nabízený komfort klidu. Jistě musíme zmínit prostor, který dům běžně poskytuje. Dalším plusem je zahrada, která je u domu běžnou součástí. Když bydlíte v bytě, pak se musíte spokojit pouze s balkónem, který nemá každá bytová jednotka. Pokud máte děti, pak je dům se zahradou velkou výhodou. Vaše děti tam budou trávit mnoho času a vy je budete mít na očích. Nesmíme opomenout také úrodu, kterou si na zahradě můžete vypěstovat sami. Za zmínku stojí i relax, který zahrada nabízí v plné Vaši fantazii.

Nebudeme si nic nalhávat, všechny varianty jsou nákladné. Než se pustíte do velkého rozhodování, poraďte se s někým, kdo tomu rozumí. Nejde o věc, kterou si zakoupíte a následně můžete vrátit. Tohle si opravdu pořádně rozmyslete.

° KOUPIT STARÝ DŮM, U KTERÉHO PROBĚHNE REKONSTRUKCE?

° POSTAVIT NOVÝ DŮM?

Starý dům v troskách

STARÝ DŮM A JEHO REKONSTRUKCE

Než si zakoupíte starý dům, je zapotřebí si ho pořádně prohlédnout a zvážit, zda se Vám vyplatí případná REKONSTRUKCE. Záleží na tom, v jakém je dům stavu, od toho se pak vše odvíjí. Jestliže nejde o nějaké extrémní úpravy, pak klidně do toho jděte. Pokud jde o rozsáhlejší REKONSTRUKCI domu, pak je jasné, že se nám to může pěkně prodražit. U starého domu je nevýhodou, že může skrývat spoustu problémů, které nemusíte hned vidět. Tohle je velká komplikace. Nejen, že se Vám REKONSTRUKCE protáhne, ale i prodraží.

Jestliže zakoupíte dům za slušné peníze a nevyplatí se opravovat, pak je řešení zbourat a postavit nový. Už máte v kapse velké ESO v podobě pozemku, který Vám zůstane. Jistě víte, jak je v dnešní době problém už vůbec sehnat pozemek. Když už se Vám naskytne pozemek, který je v dobré lokalitě, pak se nestačíte divit, kolik stojí peněz.

Další věcí k zamyšlení je, jak by měla REKONSTRUKCE domu probíhat. Zda si najmete řemeslníky nebo máte šikovné ručičky a spoustu přátel. Jestli máte známe, kteří se pohybují v oborech, co se Vám budou hodit, pak není nad čím přemýšlet. ZDE UŠETŘÍTE.

Pokud je ale nemáte, pak musíte najmout odborníky. Výsledek je jasný. ZDE NEUŠETŘÍTE. Může se stát, že to bude stát více peněz, než jste čekali.

Starý dům, který je k REKONSTRUKCI Vás může vyjít levněji, než novostavba. Pokud jste šikovný člověk, který si udělá spoustu práce sám, máte vyhráno.

Nedokončená novostavba

POSTAVIT NOVÝ DŮM

Zde nás napadne jako první věc, že potřebujete pozemek. Když už nějaký koupíte, čeká Vás další velké rozhodnutí. Zda POSTAVIT dům sám s pomocí druhých nebo si nechat dům POSTAVIT. Hodně záleží na tom, jaké máte finanční prostředky. Jestliže jste nějak omezeni, pak si musíte vystačit sami. Jestliže nemusíte obracet každou korunu, pak si můžete nechat dům POSTAVIT. Tato varianta má svoje výhody, nemusíte se zúčastnit stavby. Dalším plusem je, že dům je kompletně nový a podle Vašich představ.

Jestli se pustíte do STAVBY vlastního domu, musíte počítat s velmi vysokou počáteční investicí. Nutností je stavební povolení a další potřebné vyřizování, kterého je opravdu mnoho. A nejedná se jen o dům, nutností je založení zahrady.

Jestli se stále nemůžete rozhodnout, nechte si poradit profesionálem. Vše si důkladně spočítejte, jaká z variant Vás vyjde levněji. Vše záleží na tom, v jakém stavu je Vámi vybraný starý dům. Zda se bude jednat o menší nebo rozsáhlejší REKONSTRUKCE. Podle toho se rozhodnete, zda raději nepostavit svůj vlastní dům.

Výhody bydlení v rodinném domě

Lidé často diskutují o tom, zda je k bydlení lepší rodinný dům nebo nějaký panelákový byt. Na tuhle otázku je opravdu strašně těžké odpovědět, jelikož odpověď je velice individuální. Pro každého je k bydlení něco jiného, každému bude vyhovovat jiný styl bydlení, jelikož každý z nás má jiné potřeby a také jiné představy o životě. Pokud se právě rozhodujete o tom, zda v budoucnu chcete bydlet v bytě nebo právě v rodinném domě, je vždy dobré, udělat si nějaké plusy mínusy, ke každému stylu bydlením poté když si to srovnáte, sami uvidíte, co by pro vás ve finálním výsledku bylo přijatelnější.  

Luxusní dům

Dnes se společně podíváme na to, jaké má bydlení v rodinném domě výhody a na body, díky kterým byste se mohli rozhodnout si nakonec koupit právě raději domeček.  

Jednou z velkých výhod, která vás v rodinném domě oproti bydlení v bytu čeká, je hlavně soukromí, kterého se rozhodně v tomto stylu bydlení dočkáte. Rodinné domy jsou velice často oddělené ještě zahradou, tudíž vám nehrozí to, že by vás sousedé například slyšeli přes zdi. Nemusíte se ani tak ohlížet, pokud budete mít pozvanou návštěvu.  

Interiér domu

Další výhodou je to, že pokud si na domě budete chtít cokoli postavit nebo přistavět, nemusíte se nikoho ptát, jelikož to ani nikomu nebude překážet. V bytě je často těžký každý větší zásah, jelikož se to týká i sousedů a ti musí s vašim nápadem souhlasit, že jim to nebude vadit a tak podobně.  

Jako výhodu mohou přivítat někteří lidé například i to, že rodinný dům má v mnoha případech i zahradu, tudíž tam můžete mít zcela pohodlně i místo pro vašeho chlupatého domácího mazlíčka, který určitě bude velmi spokojený, že má spoustu prostoru na proběhnutí.  V bytě mohou být totiž zákazy, vodit si vůbec dovnitř nějaká zvířata, převážně psy, hlavně z toho důvodu že štěkají a mohlo by to ostatní členy paneláku budit či rušit.  

Můj vysněný dům

Bydlím v bytě, ale mým největším snem je co nejdřív našetřit peníze a vzít si hypotéku na rodinný dům pro mou budoucí rodinu. A jak si svůj rodinný dům představuji? Tak začneme vnitřkem. Určitě tam musí být rohová velká kuchyň s ostrůvkem uprostřed. Velký stůl, kam si sedne celá rodina plus lidi z rodiny, a dokonce i pro nějakého hosta z okolí. Pak bych si přála krásný obývák s různými zelenými kytky a udělat to na takový přírodní styl. K tomu rohová sedačka a křeslo pro babičky, když přijedou na návštěvu. Chtěla bych krásnou větrnou ložnici se zelenými kytky jako v obýváku a také pokojíček pro děti. Momentálně nevím, kolik jich bude, ale rozhodně nějaký bude. Když už jsem u interiéru vnitřku přála bych si, aby byla tajná knihovna, kde chodíte přes skříň a nikdo neví, že nějaký tajný chod máte.

dům

A jakou bych si přála zahradu? Takovou, aby měl můj přítel radost. Miluje přírodu a jako koníček zahrady opravuje. Chtěla bych mu dopřát, aby měl i svou dílnu na věci a mohl si tvořit, protože je velice kreativní.

Jenomže za jak dlouho se mi splní tento sen? Sama nevím, musím jenom vytrvat a snažit se vydělávat peníze. Ale vím, že to za rok nebude. To bych musela vyhrát milióny anebo dostat dobře placenou práci, než mám teď.

Někdy jsem si dokonce představovala, že bych zavedla kroužek u mě doma. Kdyby byl dům veliký a zahrada taktéž, tak by to nebyl problém. A jaký kroužek? Kroužek pro děti.

plán stavby

Jen si to zkuste představit, že nemusí jít vaše dítě někam do školy apod. přece jenom to tam působí dost zvláštně. Ale být v takovém domácím prostředí to může být taky fajn, a hlavně to může mít dobrý vliv na to dítě.

A hlavně bych si přála dům, kde budou pobíhat kočky a psy. Kolik jich bude? To netuším. Tak, abychom se tam hlavně vešli všichni. Ale jak to píšu, tak už si to pomalu představuji a jdu mimo realitu.

A jak si představujete svůj vysněny dům vy? 

Výhody bydlení v rodinném domě

Dlouho probírané téma je rozdíl bydlení v bytě a v rodinném domě. Každé z těchto bydlení má rozhodně své kladné i špatné stránky. Pro někoho není optimální bydlet v panelákovém domě, ale pro někoho je to naprosto vyhovující. Je to stejné jako u všeho, záleží na člověku jaký má vkus a co mu více vyhovuje. Společně si dnes rozebereme, v čem je dům lepší například oproti bytu.

Zahrada u domu

Soukromí

Soukromí, tohle slovo si každý člověk může představit trošku jinak. Každopádně soukromí je to, co na vás ve většině rodinných domů čeká. Zatímco panelákové byty jsou na sebe nalepeny zdí na zeď, u spousty domů tomu tak není. Nemusíte se bát, že by vás nějaký soused slyšel například při vašem rozhovoru, můžete si muziku pustit o něco více nahlas a z velké části případů to nebude nikoho rušit. Výhoda je například i v tom, pokud máte rádi oslavy a párty dlouho do noci, nemusíte se bát, že si na vás bude soused stěžovat za rušení nočního klidu. Každopádně ať žijete kdekoli, vždy musí být člověk ohleduplný.

Zahrada

Spousta rodinných domů mají kolem sebe pozemek, který je většinou využitý například jako zahrada. Tohle je výhoda pro lidi, kteří chtějí pěstovat rostliny, květiny nebo si sami pěstovat například zeleninu. Pokud máte malé děti, budou rozhodně nadšení, že mohou vyběhnout za dům na vlastní zahradu a hrát si jak se jim jen chce, vy je budete mít stále na očích a nemusíte se bát, že je někde u silnice srazí auto.

Pes na procházce

Možnost zvířat v domě

Pokud jste milovníkem zvířat, rozhodně uvítáte možnost, přivést si domů v podstatě cokoli. Do některých bytů je přísně zakázáno vodit si jakákoli zvířata, ať už psa nebo kočku. Tento problém nemusíte vůbec řešit, pokud bydlíte ve vlastním domě. Do domu si můžete vodit, koho chcete, je to jen na vás, pokud je vaším mazlíčkem například zakrslé prasátko, dveře má otevřené.

Úklid domácnosti

Ať už jste přímými vlastníky nemovitosti nebo jste v pronájmu, určitě moc dobře víte, co je to uklízet a opravovat pokažené věci v domě či bytě. Tato položka se projevuje jak ve financích domácnosti, tak v jejích vztazích. Pokud domácnost obývá více než jeden člověk a pouze jeden uklízí, tak je to v pořádku pouze za předpokladu, že je tak domluven s ostatními členy domácnosti, kteří mají naopak na starosti něco jiného. Když je v domácnosti pouze jeden člověk, tak je to většinou bez problémů, jelikož si tento člověk sám nastaví míru úklidu a jeho udržování jaká mu vyhovuje a nemusí se domlouvat s nikým dalším.

uklizená koupelna

Více obyvatelů vždy přináší nutnost komunikace a domluvy. Toto se hodně projevuje u studentského spolu bydlení. Často spolu začnou bydlet lidé, kteří již dříve byli kamarádi, ale to rozhodně není předpoklad k úspěšnému fungování domácnosti. Stejně jako když spolu začne bydlet pár, kterému do té doby vše fungovalo, tak to nemusí být záruka úspěchu. Komunikace je opravdu klíčová. Často se stává, že ve spolu bydlení uklízí nejvíce jeden člověk, který je z toho poté frustrovaný, že mu ostatní nepomáhají, ale neumí jim říct o pomoc.

uklizená kuchyň

Přijde mu jasné, že se každý týden uklízí celá koupelna a že po sobě si každý hned umývá nádobí, které zašpinil. Přijde mu možná až potupné toto svým spolubydlícím říct a tak se jen dál trápí. Potom jsou lidé ve spolu bydlení, kteří se tak zvaně vezou a vždy přijdou k už umyté koupelně, dřezu a poskládanému oblečení a přijde mu to jako samozřejmost a ani ho nenapadne, že za tím stojí jeho kamarád. Možná má i pocit, že koupelna prostě nebývá špinavá a podobně. Je velice těžké se z tohoto vymanit a najít kloudnou řeč v tomto tématu, které je zajisté i velmi citlivé. Někdy po vyzkoušení všech komunikačních prostředků nezbývá než byt opustit a najít si jiné spolu bydlení nebo jít bydlet sám.