Úklid domácnosti

Ať už jste přímými vlastníky nemovitosti nebo jste v pronájmu, určitě moc dobře víte, co je to uklízet a opravovat pokažené věci v domě či bytě. Tato položka se projevuje jak ve financích domácnosti, tak v jejích vztazích. Pokud domácnost obývá více než jeden člověk a pouze jeden uklízí, tak je to v pořádku pouze za předpokladu, že je tak domluven s ostatními členy domácnosti, kteří mají naopak na starosti něco jiného. Když je v domácnosti pouze jeden člověk, tak je to většinou bez problémů, jelikož si tento člověk sám nastaví míru úklidu a jeho udržování jaká mu vyhovuje a nemusí se domlouvat s nikým dalším.

uklizená koupelna

Více obyvatelů vždy přináší nutnost komunikace a domluvy. Toto se hodně projevuje u studentského spolu bydlení. Často spolu začnou bydlet lidé, kteří již dříve byli kamarádi, ale to rozhodně není předpoklad k úspěšnému fungování domácnosti. Stejně jako když spolu začne bydlet pár, kterému do té doby vše fungovalo, tak to nemusí být záruka úspěchu. Komunikace je opravdu klíčová. Často se stává, že ve spolu bydlení uklízí nejvíce jeden člověk, který je z toho poté frustrovaný, že mu ostatní nepomáhají, ale neumí jim říct o pomoc.

uklizená kuchyň

Přijde mu jasné, že se každý týden uklízí celá koupelna a že po sobě si každý hned umývá nádobí, které zašpinil. Přijde mu možná až potupné toto svým spolubydlícím říct a tak se jen dál trápí. Potom jsou lidé ve spolu bydlení, kteří se tak zvaně vezou a vždy přijdou k už umyté koupelně, dřezu a poskládanému oblečení a přijde mu to jako samozřejmost a ani ho nenapadne, že za tím stojí jeho kamarád. Možná má i pocit, že koupelna prostě nebývá špinavá a podobně. Je velice těžké se z tohoto vymanit a najít kloudnou řeč v tomto tématu, které je zajisté i velmi citlivé. Někdy po vyzkoušení všech komunikačních prostředků nezbývá než byt opustit a najít si jiné spolu bydlení nebo jít bydlet sám.