Vlastní domeček nebo rekonstrukce staré ruiny

Jeden velký důvod, proč chceme dům, je naše soukromí. V panelovém domě slyšíme vše, není nabízený komfort klidu. Jistě musíme zmínit prostor, který dům běžně poskytuje. Dalším plusem je zahrada, která je u domu běžnou součástí. Když bydlíte v bytě, pak se musíte spokojit pouze s balkónem, který nemá každá bytová jednotka. Pokud máte děti, pak je dům se zahradou velkou výhodou. Vaše děti tam budou trávit mnoho času a vy je budete mít na očích. Nesmíme opomenout také úrodu, kterou si na zahradě můžete vypěstovat sami. Za zmínku stojí i relax, který zahrada nabízí v plné Vaši fantazii.

Nebudeme si nic nalhávat, všechny varianty jsou nákladné. Než se pustíte do velkého rozhodování, poraďte se s někým, kdo tomu rozumí. Nejde o věc, kterou si zakoupíte a následně můžete vrátit. Tohle si opravdu pořádně rozmyslete.

° KOUPIT STARÝ DŮM, U KTERÉHO PROBĚHNE REKONSTRUKCE?

° POSTAVIT NOVÝ DŮM?

Starý dům v troskách

STARÝ DŮM A JEHO REKONSTRUKCE

Než si zakoupíte starý dům, je zapotřebí si ho pořádně prohlédnout a zvážit, zda se Vám vyplatí případná REKONSTRUKCE. Záleží na tom, v jakém je dům stavu, od toho se pak vše odvíjí. Jestliže nejde o nějaké extrémní úpravy, pak klidně do toho jděte. Pokud jde o rozsáhlejší REKONSTRUKCI domu, pak je jasné, že se nám to může pěkně prodražit. U starého domu je nevýhodou, že může skrývat spoustu problémů, které nemusíte hned vidět. Tohle je velká komplikace. Nejen, že se Vám REKONSTRUKCE protáhne, ale i prodraží.

Jestliže zakoupíte dům za slušné peníze a nevyplatí se opravovat, pak je řešení zbourat a postavit nový. Už máte v kapse velké ESO v podobě pozemku, který Vám zůstane. Jistě víte, jak je v dnešní době problém už vůbec sehnat pozemek. Když už se Vám naskytne pozemek, který je v dobré lokalitě, pak se nestačíte divit, kolik stojí peněz.

Další věcí k zamyšlení je, jak by měla REKONSTRUKCE domu probíhat. Zda si najmete řemeslníky nebo máte šikovné ručičky a spoustu přátel. Jestli máte známe, kteří se pohybují v oborech, co se Vám budou hodit, pak není nad čím přemýšlet. ZDE UŠETŘÍTE.

Pokud je ale nemáte, pak musíte najmout odborníky. Výsledek je jasný. ZDE NEUŠETŘÍTE. Může se stát, že to bude stát více peněz, než jste čekali.

Starý dům, který je k REKONSTRUKCI Vás může vyjít levněji, než novostavba. Pokud jste šikovný člověk, který si udělá spoustu práce sám, máte vyhráno.

Nedokončená novostavba

POSTAVIT NOVÝ DŮM

Zde nás napadne jako první věc, že potřebujete pozemek. Když už nějaký koupíte, čeká Vás další velké rozhodnutí. Zda POSTAVIT dům sám s pomocí druhých nebo si nechat dům POSTAVIT. Hodně záleží na tom, jaké máte finanční prostředky. Jestliže jste nějak omezeni, pak si musíte vystačit sami. Jestliže nemusíte obracet každou korunu, pak si můžete nechat dům POSTAVIT. Tato varianta má svoje výhody, nemusíte se zúčastnit stavby. Dalším plusem je, že dům je kompletně nový a podle Vašich představ.

Jestli se pustíte do STAVBY vlastního domu, musíte počítat s velmi vysokou počáteční investicí. Nutností je stavební povolení a další potřebné vyřizování, kterého je opravdu mnoho. A nejedná se jen o dům, nutností je založení zahrady.

Jestli se stále nemůžete rozhodnout, nechte si poradit profesionálem. Vše si důkladně spočítejte, jaká z variant Vás vyjde levněji. Vše záleží na tom, v jakém stavu je Vámi vybraný starý dům. Zda se bude jednat o menší nebo rozsáhlejší REKONSTRUKCE. Podle toho se rozhodnete, zda raději nepostavit svůj vlastní dům.