Proč je pro nás důležitější minimální mzda čistá spíše než hrubá

Každý z nás chce dostat za svou práci odměnu, a to nejlépe v podobě peněz. Ta by však měla být přiměřená vykonané práci. Koneckonců, není divu, že výše platu je jedním z hlavních kritérií při hledání nového zaměstnání.

Zaměstnavatelé jsou si toho samozřejmě vědomi. I proto vždy do svých inzerátů umisťují i informaci, jaký nástupní plat můžeme čekat. Často se pak nejedná o jednu částku nýbrž o rozsah. Je to proto, že přesná výše závisí na mnoha faktorech.

penize6

Problém ovšem nastane ve chvíli, kdy si uvědomíme, že se vždy jedná o hrubou mzdu. Je to samozřejmě pochopitelné, neboť koeficienty pro výpočet čisté mzdy se stále mění, a žádný zaměstnavatel nechce neustále svým zaměstnancům předělávat pracovní smlouvy a inzeráty nabízející zaměstnání. Navíc větší částka rozhodně vypadá líp a přiláká i víc lidí.

To vše je pochopitelné, avšak každého zájemce zajímá především minimální mzda čistá Kalkulackacistemzdy.cz, nikoliv hrubá. Chce vědět, jakou minimální částku může každý měsíc očekávat. Podle toho si může plánovat výdaje a zároveň se rozhodnout, zda je daná práce skutečně adekvátně placena. To totiž nebývá vždy pravidlem.

Jak ale čistou mzdu zjistit? Máme hned několik možností. Tou první je, že si sami provedeme výpočet. Jednoduše vezmeme minimální hrubou mzdu, která je tam uvedena, a od ní odečteme sociální a zdravotní pojištění, daně a případné další výdaje, které se z ní strhávají.

penize3

Problém je, že zdaleka ne každý je dostatečně zběhlý v matematice. Navíc je zde fakt, že se, jak již bylo řečeno, koeficienty pro výpočet odečtů často mění. Je tedy nutné vždy znát ten aktuální. A ne každý ví, kde tyto informace hledat.

Naštěstí není třeba si zoufat. Můžeme totiž využít i různých internetových mzdových kalkulaček, které nám s poměrně dobrou přesností na základě zadaných údajů čistou mzdu vypočítají.

Záleží pak na vás, který způsob použijete. Avšak rozhodně si ji spočítejte, ať pak nejste nepříjemně překvapeni.