Kdo může provádět revize elektřiny v bytě


Není pochyb o tom, že jednou z nejhorších věcí, které se nám mohou stát, je porucha elektrického vedení. A to hned z několika důvodů.

Předně je zde samotné nebezpečí úrazu elektrickým proudem. To je zvláště velké, pokud je problém v elektrické zásuvce. Pozor si zde musíme dát zvláště v případě, že máme malé děti nebo zvědavé domácí zvíře. Ti mohou být přilákáni zářivými jiskrami a pokusit se je zkoumat.

elektrikar2

To však není jediný problém. Dále je to hrozící zničení spotřebičů, které jsou do sítě momentálně zapojeny. A nejsou to jen ty, které je relativně snadné nahradit, a jejichž ztráta příliš nebolí, jako třeba rychlovarná konvice, ale i takové, které je těžší nahradit. Může se jednat například o počítač, ve kterém mále uloženy soubory, které potřebujeme do zaměstnání. Jistě, je možné jej opravit, avšak to nebude hned, a navíc během té doby nebudeme mít k datům přístup.

Z těchto i mnoha jiných důvodů se doporučuje dělat pravidelné revize elektřiny v bytě. Během této prohlídky se zachytí i malá poškození, které je možné následně opravit dříve, než způsobí nějaký problém.

Otázkou ovšem je, kdo může tyto revize provádět. Je prakticky samozřejmé, že sami je dělat nemůžeme. Většina z nás totiž nemá dostatečné znalosti ani vybavení, aby se mohla do tohoto úkolu pustit. Nesmíme totiž zapomínat, že většina elektrického vedení je zabudována ve zdech, a tam není snadné se dostat.

elektrikar1

Proto je lepší obrátit se na kvalifikovaného odborníka. Samozřejmě ne každý vyučený elektrikář má atestaci na to, aby mohl provádět tyto prohlídky. Proto je potřeba vyhledat takového, který potřebné osvědčení má.

Dále je dobré se vyhnout příbuzným či známým. Je totiž sice pravda, že nám dají nižší ceny, avšak mnohdy neposuzují vady ani zdaleka tak přísně, jako nezávislý člověk.

V každém případě je však dobré tyto prohlídky nezanedbávat. I když totiž rozvody elektřiny mohou vydržet pracovat mnoho let, nejsou nezničitelné, ani nerozbitné. A na to je třeba pamatovat.