Aby malé bylo hezké


Pokud je naše bydlení malé, dá to dost práce tam všechno potřebné poskládat a všechny jeho obyvatele ubytovat tak, aby se tam cítili dobře. Někdy se to zdá skoro nemožné. Když si vezmeme na pomoc pár pomocníků, můžeme to zvládnout. Základem je účelně využít každý volný centimetr vzácného místa! Pomůžou nám třeba skříně na míru, patrová postel pro dospělé i pro děti, víceúčelové spotřebiče, ale také barvy a světlo! Jak na to?

obývací pokoj s velkou sedačkou

Pořídíme vhodný nábytek a vybavení

Kde je málo místa a hodně věcí a obyvatel, tam se určitě vyplatí investovat do nábytku na míru. Takový nás ochrání před vznikem tzv. hluchých, nevyužitých míst. I do malého koutku se toho může hodně (a také vkusně) uložit! Nebojíme se ani vestavěných vysokých skříní, policových systémů a patrových postelí. Z ostatního nábytku vybíráme kousky na nožkách, z tenkých kovových konstrukcí (stolky a židle do kuchyně), rozkládací (sedací soupravy). Prostor ušetří a hezky vypadá také tzv. levitující nábytek, který zavěšujeme na stěny. Naopak vyvarujeme se nákupu příliš robustních kusů a nábytku s velkými čalouněnými plochami. Pozornost věnujeme také spotřebičům, které si do malé domácnosti pořizujeme. Velice vhodné jsou přístroje multifunkční, (tzv. dva i více v jednom). Pořídíme pračku s integrovanou sušičkou, víceúčelový sporák nebo troubu, kuchyňské roboty, multifunkční pomocníky na úklid. V obchodech si můžeme dnes vybrat z velké nabídky.

klíčenka a bílé tulipány

Zajistíme dobré světlo a barvy

Do bytu musíme pustit dostatek světla! Kde se nedostává denního pro nedostatek oken nebo nešťastnou orientaci bytu, pomůžou vhodně použité průhledné materiály ve výplních dveří i příček. Můžeme si také pohrát s umístěním zrcadel, jejichž odraz dostane sluneční paprsky dál do bytu. K umělému osvětlení malých prostor se hodí bodová světla, LED osvětlení v panelech, lištách či páskách. Hodně pomůže také použití světlých barev v interiéru (nábytek, doplňky). Vymalujeme bílou nebo světlými barevnými odstíny. Ovšem raději se zde vyhneme experimentům s přílišnou pestrostí a ostrými kontrasty!